top of page

קפוארה היא אמנות לחימה אפרו־ברזילאית המשלבת ריקוד, לחימה, אקרובטיקה, משחק ומוזיקה, ויוצרת שיחה תנועתית. הקפוארה פונה לקשת רחבה של קהלים ומאפשרת לכל אחד ואחת להתבלט ולהעצים את הכישורים הטבועים בהם דרך המגוון הרחב שהיא מציעה. בשורשיה מסמלת הקפוארה את היציאה מעבדות לחירות והחופש להביע, להתחבר ולתקשר עם אנשים דרך תנועה ומשחק.

ממכלאות העבדים בצפון ברזיל לרחובות ישראל

הקפוארה נולדה במכלאות העבדים – הסֶנְזָלָה – על ידי העבדים האפריקאיים שנלכדו והובאו לברזיל על ידי האדון הפורטוגזי. בסוף יום עבודה מפרך במטעי הקפה, העבדים הוחזרו לסנזלה למנוחת לילה. שם הורשו לקיים את הטקסים המסורתיים שהביאו עמם מאפריקה. בתוך הריקודים והטקסים האפריקאיים הסוו העבדים תנועות של הגנה והתקפה, אשר בעתיד ישמשו אותם להתקוממות כנגד האדונים ויציאה אל החופש. כך התפתחה אמנות לחימה הנראית למתבונן מהצד כמו ריקוד תמים. לאחר שחרור העבדות המשיכה הקפוארה לסמל את השאיפה לחופש ולשוויון, והפכה לאמנות הלחימה הלאומית של ברזיל, ולענף פופולרי בכל העולם בזכות האנרגיה המיוחדת שלה, הקצב, והיופי המהפנט.

הקפוארה הגיעה לארץ על ידי ישראלים אשר נתקלו בה ברחובות ברזיל.

הבולט ביניהם הוא מסטרה דניאל סלע, אשר חי והתאמן במשך שנים רבות בברזיל ובארה״ב. בשובו לארץ בשנת 1992 הקים קבוצת קפוארה בתל אביב, ומאותה קבוצה קטנה צמח לימים המרכז הישראלי לקפוארה – המונה עשרות שלוחות בכל רחבי הארץ ובמדינות כמו איטליה, גרמניה, הודו, רוסיה, ארה״ב וקנדה.

המרכז הישראלי מנוהל על ידי מסטרה עידן הררי, תלמידו הבכיר של מסטרה דניאל, ומשוייך לבית הספר קוֹֹרְְדַַאוּּ גִִ׳י אוֹֹרוֹֹ, אשר בראשו עומד מסטרה סוּּאָָסוּּנָָה.

שיעורי קפוארה לילדים

במרכז הישראלי לקפוארה מתאמנים ילדים החל מגיל 4. מתודת ההדרכה שלנו ומבנה השיעור לגיל הרך – גילאי הגן עד כיתה ב׳ – מושתתים על משחק והנאה, הגורמים לילדכם לנוע ולהתחזק מתוך מקום טבעי ולא מאולץ.

אנחנו מדריכים את הילד באופן המותאם לצרכיו ההתפתחותיים, ובונים את יכולותיו באופן אשר יתרום לו פיזית ומנטלית בכל תחום בו יבחר לעסוק בעתיד. אנו נמנעים מלהכניס תחרותיות לשיעורים, ומתמקדים בחיזוק חגורת הכתפיים, ופיתוח קואורדינציה וחוש קצב, כישורים חברתיים ואהבה לאימון ולתנועה. מטרתנו העיקרית היא לחזק את הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות, לעודד התמדה, התפתחות אישית ולמידה, ולהקנות לילד חוויית הצלחה.

גילאי הגן עד כיתה ב׳ מתאמנים בין פעם לפעמיים בשבוע

שיעורי קפוארה לנוער

מתודיקת האימון לגילאים האלו שמה דגש רב על פיתוח היכולות הפיזיות והחברתיות של המתאמנים- מהירות, קואורדינציה, גמישות, כוח, מיומנויות הדרכה ומנהיגות וערכי דוגמה אישית ועזרה לזולת כדרך חיים.

שיעורי הקפוארה משלבים טכניקות מגוונות של לחימה והגנה עצמית, מיומנויות תנועתיות מעולמות הריקוד והאקרובטיקה, חוש קצב ומוזיקליות, השזורים יחדיו לידי משחק תנועתי אלגנטי. השילוב בין תרגולים אישיים, בזוגות ובקבוצה, מלמד משמעת עצמית והתמדה, מפתח אינטראקציות ומיומנויות בינאישיות, ומהווה מפתח ליצירת מסגרת חברתית חינוכית, המעודדת אורח חיים פעיל וספורטיבי.

כיתות ג׳ ומעלה מתאמנים בין פעמיים ל־5 פעמים בשבוע

שיעורי אקרובטיקה

אקרובטיקה הינה מיומנות תנועתית וירטואוזית ומהפנטת, וחלק בלתי נפרד מהעולם התנועתי של הקפוארה. גלגלונים, עמידות ידיים, פליק-פלאקים וסלטות, אלו רק חלק מהתרגילים הנלמדים בשיעורי האקרובטיקה.

מבנה השיעורים ומתודיקת ההדרכה מותאמים לכל שכבת גיל בנפרד, ושימוש באביזרים נלווים ייעודיים דוגמת משטחי נחיתה, מזרנים מתנפחים, חבלי טיפוס, טבעות ועוד, מאפשר למידה נכונה של הטכניקה התנועתית, ופיתוח היכולות הפיזיות הנדרשות- גמישות, כוח, מהירות וקואורדינציה.

מטרתם של שיעורי האקרובטיקה להעשיר את עולמם התנועתי של המתאמנים, ואנחנו ממליצים לשלב בינם לבין שיעורי הקפוארה. השילוב בין שני העולמות ימקסם את יכולותיו התנועתיות של ילדכם, ויעצים את ביטחונו העצמי.

שיעורי האקרובטיקה מתקיימים בין פעם לפעמיים בשבוע, לגילאי גן חובה ומעלה

bottom of page